Krótka charakterystyka dwóch modeli zakupu reklamy w Internecie – CPM i CPC pozwoli zauważyć różnice między nimi, ich wady i zalety oraz rozwieje wątpliwości co do wyboru najlepszej metody dla przedsiębiorstwa.

CPM / CPT („Cost Per Mille” / “Cost Per Thousand”) – “per Mille” oznacza “za tysiąc”, gdzie tysiąc ma symbolizować dużą liczbę wyświetleń bądź reklam, z kolei „Per Mile” oznacza to samo, „M” pochodzi od łacińskiego określenia na liczbę „tysiąc”. Zleceniodawca promocji płaci za umieszczenie reklamy ustalonej grupie odbiorców.

W modelu CPM nie wlicza się wyświetleń wynikających z przeładowania bądź wewnętrznych działań internauty. Jest najbardziej popularny i jasno precyzuje koszty jakie ponosi reklamodawca.

Aby osiągnąć sukces stosując rozliczenie CPM wystarczy zapewnić odpowiednią ilość wyświetleń reklam. Niewątpliwą zaletą jest to, że reklama znajdująca się na dole strony nie musi się nawet ukazać na ekranie by można było ją zaliczyć do wyświetlonych. Określanie stawek CPM ma sens, jeśli zależy nam bardziej na oglądalności reklam niż na generowaniu kliknięć.

CPC/ PPC  (“Cost Per Click” / “Pay Per Click”) – cena za kliknięcie; reklamodawca płaci za każde kliknięcie na dane hasło reklamowe. Po kliknięciu, użytkownik zostaje przekierowany na stronę internetową reklamodawcy. Za pomocą logów serwera możliwe jest, bowiem zbadanie, jaka ilość odwiedzin nastąpiła po przejściu ze strony zawierającej baner reklamowy.

Warto ustalać stawki CPC jeśli zależy nam na generowaniu kliknięć, a naszym celem jest sprzedaż online lub odwiedziny w witrynie.

Liczba kliknięć zależy przede wszystkim od jakości banera, oraz dopasowania tematycznego do strony, na której się znajduje, a nie od podmiotu sprzedającego przestrzeń reklamową.